Nohy vám neslouží tak, jak byste si představovali, ale zároveň si chcete i nadále užívat co největší nezávislosti a svobody pohybu? Došli jste k názoru, že řešením by mohl být invalidní vozík, ideálně ten elektrický? Pak se vám jistě budou hodit naše tipy, na co si dát při jeho výběru pozor. Využijete je i v případě, že už nějaký vozík máte, ale radši byste si pořídili svůj, elektrický.
Na invalidní vozík jako zdravotnickou pomůcku má za splnění určitých podmínek nárok každý jednou za pět let. Záleží ale na diagnóze, váš ošetřující lékař na jejím základě musí správně sepsat žádost a tu postoupit pojišťovně. Tam ji prozkoumá revizní lékař a rozhodne, zda ji schválí a nějaký ten vozík vám přidělí, nebo ji zamítne.
Revizní lékař vám ale může přidělit i zcela jiný vozíček než ten, který vám lékař předepsal. Vůbec ani nemusí jít o zcela nový, ale repasovaný vozík. Ten navíc po celou dobu bude majetkem pojišťovny a ta může kdykoli usoudit, že ho už nepotřebujete. Vám pak nezbude než ho vrátit. Co dál?
Sice je to docela velká investice a sami sebe se asi ptáte, proč byste si vozík sami měli kupovat, na druhou stranu je třeba si říct, že má smysl. Když si vozík koupíte za vlastní peníze, nebudete se muset bát, že ho pojišťovna bude chtít zpět, navíc si pořídíte takový, který vám bude maximálně vyhovovat.
Víte, že dobře vybraný vozíček pro invalidy může pozitivně ovlivnit vaše zdraví? A to se přece počítá!
Elektrické invalidní vozíky můžeme rozdělit na interiérové a exteriérové, podle toho, kde je plánujete používat. Kromě toho se liší i způsobem pohonu (přední nebo zadní) a také tím, zda mají skládací nebo pevný rám. Jak vybrat ten pravý?
Náš tip na závěr: Zamyslete se i nad polohováním vozíku. Zejména, pokud máte problém udržet v sedě rovnováhu, nebo pokud je pro vás vhodnější poloha v pololeže nebo ve vodorovné poloze.